Zmiana oleju

Coś się zepsuło? Podziel się tym z innymi użytkownikami Fiata 500

Zmiana oleju

Postprzez sawickil » Å›roda, 3 wrzeÅ›nia 2008, 16:57

Hej,
Dzis w mojej 500tce pokazal sie komunikat (wymien olej silnikowy) i miga przez jakies 15 sek. po uruchomieniu lampka oleju.
Czy to aby nie za wczesnie ? Mam silnik 1,3 Diesel, styl jazy normalny (czasem spokojnie, czasem przycisne), paliwo Suprema Diesel Bezsiarkowe, przebieg ... 8200 km

W serwisie mowia ze to normalne (jak to zawsze w serwisie) i ze trzeba wymienic.

koszt - 380 PLN !!! (W serwisie w warszawie na Brodnie, ulicy nie pamietam)
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::


Re: Zmiana oleju

Postprzez damianx » Å›roda, 3 wrzeÅ›nia 2008, 17:55

No to są uroki auta nowego,normalnie zapłaciłbyś góra 200 zł
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Zmiana oleju

Postprzez thebartol » czwartek, 4 wrzeÅ›nia 2008, 11:42

U mnie przy silniku 1,4 i przejechaniu 25 tys. taka kontrolka się jeszcze nie zapaliła.
Co do diesela to chyba trochę za wcześnie na wymianę, chyba, że w fiaciku jest tak ustawione. A koszt wymiany oleju to 20zł + olej.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Zmiana oleju

Postprzez sawickil » czwartek, 4 wrzeÅ›nia 2008, 13:11

no wlasnei nie do konca - bo oni chca wymieniac olej+filr+inspekcja filtra FAP+robocizna :/
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez thebartol » piÄ…tek, 5 wrzeÅ›nia 2008, 09:26

ale to i tak za dużo, filtr zawsze się wymienia z olejem i nie sądzę żeby filtr do fiata 500 kosztował więcej niż do np pandy (12-20zł). Olej Selenia (oryginalnie lany do fiatów) SAE 5W-40, API CF
ACEA B3-API CF- M.B. 229.1 do Diesela za 2 litry to koszt 80zł (za ten najdroższy), fiat zaleca wymianę tego oleju po 20.000 km w samochodach wyposażonych w silnik z wtryskiem bezpośrednim i po 10.000 km w samochodach wyposażonych w silnik z wtryskiem pośrednim. Ale np Castrola Magnatec pełen syntetyk kosztuje 80 zł za 5 litrów, mobil 1 to 115zł za 5l, Castrol GTX 75 zł / 5l, Shell helix 90 zł / 4l (można znaleźć 4+1gratis).
Tylko nie wiem ile potrzebujesz oleju, ale sądzę, że w materiałach można zmieścić się w 100-150 zł a co do robocizny, mozna zrobić to samemu albo w warsztacie, np. w Szczecinie w Polmozbycie (min. serwisują fiaty) koszt robocizny za wymianę oleju (i filtra) to 20 zł.
Aha i jeszcze trzeba dokupić miedzianą uszczelkę pod korek zlewu oleju, bo często poprzednia się uszkadza po odkręceniu korka, ale to koszt maksymalnie 2 zł ;).

Pozatym, problem może leżeć gdzieś indziej, nie koniecznie musi to być wina zużycia oleju, można to ocenić po wyglądzie i lepkości oleju, albo sprawdzić w warsztacie, na stacjach Shella też mają urządzonka do sprawdzania zyżycia oleju (twierdzą, że nie mają bo nie chce im się tego wyciągać, ale trzeba ich przycisnąć), pobierają z wlewy oleju 3 krople pipetą i wrzucają to do sprzętu i będzie wiadomo w jakim stopniu olej jest zużyty i czy już kwalifikuje się do wymiany.
Możliwe że czujnik ciśnienia oleju ci szfankuje lub masz przedmuch na silniku (do sprawdzenia) i dlatego masz takie wskazanie, możliwe jest też że masz przypchany filtr, ale to już i tak olej trzeba zrzucić.

Pierwsza wymiana oleju i filtrów najczęściej odbywa się na pierwszym przeglądzie gwarancyjnym, rzadko szybciej.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Zmiana oleju

Postprzez damianx » piÄ…tek, 5 wrzeÅ›nia 2008, 11:03

Dobrze piszesz tylko trzeba też skasowac ewentulanie ten komunikat "o wymianie oleju" bo może się okazać że po zmianie oleju komputer nadal będzie krzyczał.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Zmiana oleju

Postprzez sawickil » piÄ…tek, 5 wrzeÅ›nia 2008, 12:50

no wiec wlasnie:

1. Nie moge chyba zrobic tego byle gdzie, zeby nie stracic gwarancji? Do tego musza skasowac komunikat, do tego tam jest filtr czasteczek stalych ktory musi prrzejsc jakas tam "procedure".

2. Tez mi sie wydaje ze to jakis blad bo paliwo tankuje dobre itp ale cholera go wie, podobno w jednej z 500tek wymieniali przy 5000
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez thebartol » piÄ…tek, 5 wrzeÅ›nia 2008, 13:09

Jakość paliwa ma tu znikome znaczenie, ale co do filtra cząstek stałych to już tak.
Może wykasowanie komunikatu pomoże bez konieczności wymiany oleju ;).
I własnie jestem ciekaw czy po wymianie oleju (o ile jest to jedyną przyczyną zapalenia się kontrolki) kontrolka gaśnie, czy trzeba kasować wskazanie z komputera, bo jak gaśnie to można to samemu zrobić i serwis nie koniecznie musi o tym wiedzieć (gwarancja). No i czy samodzielna wymiana płynów równa się z utratą gwarancji, bo przecież kontrolować i uzupełniać olej zalecają :).
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Zmiana oleju

Postprzez sawickil » piÄ…tek, 5 wrzeÅ›nia 2008, 16:38

wlasnie dostalem odpowiedz mailem z 2-ch serwisow (wyslalem maila do wszystkich w Wawie)
Kosztem uslugi juz zeszli na 300 (240+60Robocizna) i zaproponowali test Examinerem przed wymiana czy olej rzeczywiscie jest zużyty.

Napisali tez ze przy jezdzei miejskiej na krotkich odcinkach ( czyli tak wlasnie jak ja jezdze ) takie zużycie jest jak najbardziej mozliwe, ale ze sprawdza przy mnie co i jak.
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez sawickil » poniedziaÅ‚ek, 8 wrzeÅ›nia 2008, 09:36

Hej Damian

Podasz mi jakis namiar na ta wymiane oleju ?
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez VIP44 » czwartek, 18 lutego 2010, 23:38

Temat leciwy jednak jeżeli ktoś chce swoją 500-tkę utrzymywać w dobrej kondycji to warto "zaaplikować" olej marki Motul dedykowany do tego silnika i posłuży taki silniczek znacznie dłużej. P>S ważne aby oryginalny Motul bo już pojawiły się "tanie" oferty na rynku rodem chyba z ..... dlatego priorytet to zakup w pewnym źródle.
VIP44
 
Posty: 7
Dołączył(a): czwartek, 18 lutego 2010, 23:08
Lokalizacja: Opole
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez Andrew500 » poniedziaÅ‚ek, 22 lutego 2010, 12:24

No to ja siÄ™ podpinam do tematu.

Przyszedł czas na wymianę oleju w mojej śniezynce.

Jaki olej polecacie do 1.2 ???

Dzięki z góry
Andrew500
 
Posty: 25
Dołączył(a): sobota, 20 lutego 2010, 13:15
Lokalizacja: Warszawa
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez Marcinosik » poniedziaÅ‚ek, 22 lutego 2010, 18:12

Andrew500, ja do 1.2 we fiacie albei leję lotosa dynamic i działa bardzo dobrze, nigdy nie było problemu by się przegrzał nawet minimalnie wiec mogę polecić.
A tak BTW: Nie chce ktoś 4L Orlen Platinium pełnego syntetyka, dostałem jako prezent w zamian za pomoc przy rajdzie i kurcze ja takich nie używam, a chetnie przytule jego równowartość.
Marcinosik
 
Posty: 247
Dołączył(a): sobota, 1 marca 2008, 19:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez Andrew500 » wtorek, 23 lutego 2010, 11:05

Ale z tym olejem to jest jakaś kicha totalna :/ Według specyfikacji to pełny syntetyk 5w 40 (taki jak jest fabrycznie) to tylko oleje przeznaczone do diesli są z taką specyfikacją. Dlatego mam mętlik co kupić. Jest takie cudo MOBIL 1 5W30 co niby ma oszczędzać paliwo ale nie wiem czy mogę na coś takiego zmieniać fabryczny olej.

http://www.allegro.pl/item931133643_mob ... iecki.html
Andrew500
 
Posty: 25
Dołączył(a): sobota, 20 lutego 2010, 13:15
Lokalizacja: Warszawa
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Zmiana oleju

Postprzez damianx » wtorek, 23 lutego 2010, 11:19

A może poprostu kup Selenie K Pure Energy.
Bo chyba ten olej zalecają do tych silników
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Następna strona

Powrót do Usterki - Fiat 500

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon