Sprawa alternatora

Jakieś urządzenie nie działa? Dmuchawa nie dmucha, światła nie świecą w Fiacie 500? Zapraszamy tutaj

Sprawa alternatora

Postprzez P1jawa » piÄ…tek, 27 sierpnia 2010, 14:58

Jak zapewne wszyscy użytkownicy Fiata wiedzą (albo wiedzieć powinni), w małolitrażowych Fiatach, alternatory nie uchodzą za zbytnio udane części. U brata w szkole jazdy w obu Pandach (1.1 i 1.2) popadały. Albo przynajmniej zaczynały piszczeć i 'doprawić' je trudno nie było (rozgrzanie, zimna woda i obudowa robiła "pstryk!" :evil: ). W Puntach (1.4) podobnie - piski itd. Chociażby AutoŚwiat w teście długodystansowym 500 też miał z nim przygodę - padł po 63.000km.

A u mnie? Po ok 30.000km zaczął się odzywać. Czasem rano, przy odpaleniu z zimnego silnika, potem jakbym miał turbinę :mrgreen: Syczał sobie między 2.500 a 3.000 rpm. I gwizdał w okolicach odcięcia. Przy okazji zgłaszania jakiejś innej drobnej usterki w ASO - majster nic nie słyszał i była odmowa. Cóż. 9 września koniec gwarancji - czas coś z tym zrobić. Próba doprawienia (jak wyżej) nic nie dała! A już umówiłem się do serwisu na weryfikację.

Swoją drogą co do 500 mają specjalną procedurę. Alternator musi być wyjęty, robią mu zdjęcia (tabliczka znamionowa - czy chociaż jest z danego pojazdu, itp), potem wysyłają zdjęcia do centrali Fiata i stamtąd dopiero dostają autoryzację lub odmowę.

Wstawiłem rano samochód do ASO i pojechałem w trasę jedną z L-ek. I jakie było moje zdziwienie, gdy po 5godz wchodzę do ASO a samochód ciągle na podnośniku (a mieli go o 8 rano robić). Powód? wyjęli alternator, zrobili zdjęcia, wysłali i po godzinie dostali autoryzację i montowali nowy! Chociaż z zewnątrz nic temu staremu nie było :!: :-D

I taki morał tej przydługiej historii, że może i 500 nie jest najlepiej wykonanym w historii autem (choć jednym z lepszych Fiatów), to Fiat dba o klienta 500 :-) Bo jednak trochę się wypłacił jak za takie małe autko (no, chyba, że je wygrał :mrgreen: )
Avatar użytkownika
P1jawa
 
Posty: 198
Dołączył(a): niedziela, 1 lutego 2009, 22:17
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Re: Sprawa alternatora

Postprzez Qnisko » wtorek, 9 kwietnia 2013, 22:53

Eh, U mnie podobne objawy z tymi gwizdami i chyba muszę zacząć szykować się na wymianę alternatora.
Niestety moje auto po gwaranci więc pozostaje albo regeneracja obecnego, albo zakup nowego.
Czy ktoś już wymieniał alternator? jeśli tak to poproszę o jakieś informację, namiary gdzie kupić i wymienić.
Avatar użytkownika
Qnisko
 
Posty: 309
Dołączył(a): niedziela, 3 czerwca 2012, 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Fiacik 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna+LPG

Re: Sprawa alternatora

Postprzez damianx » czwartek, 11 kwietnia 2013, 09:22

Zazwyczaj wymiana alternatora to nic trudnego ,pomijajÄ…c jakieÅ› dziwne konstrukcjÄ™ auta, silnika itp.

1 odłączamy akumulator
2 wchodzimy pod auto
3 lokalizujemy alt.
4 jak jest możliwość odkręcamy przewody , jak nie to robimy to potem.
5 luzujemy śrubę napięcia alt. zdejmujemy pasek i odsuwamy aby nie przeszkadzał
6 odkręcamy drugą "stałą" śrubę.
7 uważając na pasek odkręcamy pierwszą śrubkę.
8 wyciągamy alt. uważając aby na nogi nam nie poleciał.


to tak w skrócie i ogólnikowo.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Sprawa alternatora

Postprzez Qnisko » czwartek, 11 kwietnia 2013, 12:43

No i potem to już chyba specjalista niech się nim zajmie albo zakup regenerowanego. Eh tylko jeszcze by się kanał przydał....
Avatar użytkownika
Qnisko
 
Posty: 309
Dołączył(a): niedziela, 3 czerwca 2012, 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Fiacik 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna+LPG

Re: Sprawa alternatora

Postprzez natter » czwartek, 11 kwietnia 2013, 20:54

Qnisko napisał(a):No i potem to już chyba specjalista niech się nim zajmie albo zakup regenerowanego. Eh tylko jeszcze by się kanał przydał....


Oby tylko specjalista miał pojęcie jak się naprawia. Osobiście w Warszawie znam 2 bardzo dobrych fachowców od alternatorów i rozruszników. Korzystam, w swojej pracy, z ich usług od lat i nigdy się nie zawiodłem.
A"fachowcow, co to wiedza jak sie naprawia" omijam szerokim Å‚ukiem
natter
 
Posty: 63
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 19:54
Lokalizacja: Polska
Samochód: Szary
Pojemność silnika:: 1.6
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Sprawa alternatora

Postprzez Qnisko » sobota, 13 kwietnia 2013, 07:20

natter napisał(a):
Qnisko napisał(a):No i potem to już chyba specjalista niech się nim zajmie albo zakup regenerowanego. Eh tylko jeszcze by się kanał przydał....


Oby tylko specjalista miał pojęcie jak się naprawia. Osobiście w Warszawie znam 2 bardzo dobrych fachowców od alternatorów i rozruszników. Korzystam, w swojej pracy, z ich usług od lat i nigdy się nie zawiodłem.
A"fachowcow, co to wiedza jak sie naprawia" omijam szerokim Å‚ukiem


Natter, czy mogę prosić o namiary na tych fachowców, profilaktycznie;) Lepiej być przygotowanym na naprawę ;)
Avatar użytkownika
Qnisko
 
Posty: 309
Dołączył(a): niedziela, 3 czerwca 2012, 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Fiacik 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna+LPG

Re: Sprawa alternatora

Postprzez natter » sobota, 13 kwietnia 2013, 13:50

Jak się zepsuje to daj znać :Q .
Nie podcina się gałęzi, na której się siedzi, a ja pracuję w warsztacie samochodowym i na chleb też muszę jakoś zarobić :Q .
Powiem tylko, że jedna mieści się we Włochach, przy skrzyżowaniu dużych ulic, obok poczty, a druga na Targówku, przy ulicy niedaleko OBI.
To taka zagadka weekendowa......
Pozdrawiam
natter
 
Posty: 63
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 19:54
Lokalizacja: Polska
Samochód: Szary
Pojemność silnika:: 1.6
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Powrót do Elektryka Fiata 500

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon