Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Masz problem z silnikiem, hamulcami czy zawieszeniem Fiata 500? Tutaj znajdziesz pomoc

Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez sawickil » czwartek, 6 listopada 2008, 18:22

Sluchajcie,

Mam taki problem z moją 500tką, była juz raz w serwisie, przeinstalowali oprogramowanie silnika ale usterka pojawia się nadal.

Usterka ma charakter losowy, nie występuje zawsze, ale zazwyczaj pojawia się po ok. 15-20 km przejechanych w ciągu i po jakimś dynamicznym wyprzedzaniu.

Jej objawy to:

1) Podwyższone obroty na luzie (normalnie ok 700 obr, a przy usterce ok 1000 i delikatne falowanie)

2) Bardziej narowista praca silnika (wyraźna załączanie sie turbo, inny dzwięk silnika, szarpanie przy jezdzie na 1dynce z małą stałą prędkością)

3) Dwa razy większe spalanie (chwilowe przy jezdzie na 5tce z 80km/h to 8 l/100km, podczas przyśpieszania na 1dynce i 2ce wychodzi 25l/100)

4) Najciekawsze jest to ze po ... zatrzymaniu sie, wyłączeniu na ok. 10 sekund silnika, cala sytuacja znika i samochod kolejne 20 km jedzie normalnie. Co wiecej - czasem po przejechaniu z usterka jakis 5 - 10 km usterka ... znika i samochod zaczyna jechac normalnie.

Samochod pojdzie w tym tygodniu do serwisu ale ... nie chce zeby wymieniali mi połowy rzeczy, wiec moze jakas pomoc ?

Przebieg 15.000

Pozdrawiam
Łukasz
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::


Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez thebartol » czwartek, 6 listopada 2008, 21:24

Jakieś kontrolki się zapalają? Objawy typowe dla wadliwego komputera, ale być może któryś z czujników padł i system wariuje. W gre wchodzi też źle kontaktujące złącze, bądź zwarcie na złączu.
Myłeś może ostatnio auto myjką ciśnieniową?
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez sawickil » piątek, 7 listopada 2008, 17:47

Żadne kontrolki nie migają. Samochód myje różnie - razy myjką, raz gąbką pod domkiem.

Moze to sonda lambda, albo czujnik geometri turbiny... sam nie wiem.

Wazne jest też to że przy hamowaniu silnikiem normalnie spalanie spada od razu do 2l/100 km, a przy usterce spada bardzo wolno, stopniowo - nawet przy hamowaniu silnikiem
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez thebartol » poniedziałek, 17 listopada 2008, 16:50

O tą myjkę pytam bo na angielskim forum kilka osób miało ten sam problem po myciu auta, chodziło o to, że woda dostała się na złącza i od zwarcia walnęły się czujniki, ale tam niestety recepty na to nikt nie znalazł, jedynie serwis pomógł z problemem.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez Marcinosik » środa, 19 listopada 2008, 00:04

Może jest na Ciebie zła i ma takie humorki ;)
A tak poważnie to wygląda na awarie kompa lub czujników. Sprawdź też alternator. Bo zwykle jest tak, że jak jest problem z alternatorem to obroty silnika się podwyższają.
Wygląda tak jakby czujnik składu mieszanki padł i dawał niepoprawne info do kompa.
Ogólnie wygląda to tak jak by się coś zalało i przestawało funkcjonować z powodu wilgoci. Miałem taki problem z alternatorem, że przestawał działać po deszczu. Okazało się że mama wjechała w dużą kałuże i zalała go co spowodowało małe zwarcie i nadpalenie uzwojenia, potem przy każdym wilgotniejszym dniu problem się powtarzał.
Marcinosik
 
Posty: 247
Dołączył(a): sobota, 1 marca 2008, 19:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez sawickil » niedziela, 30 listopada 2008, 18:38

No właśnie nie wiem o co chodzi. Jutro pojade do serwisu, bo naprawe miałem wstrzymaną, ale ... usterka pojawia się już codziennie !!! No i paliwo naprawde schodzi w zastraszającym tempie :( 7,5 L/100km przy jedzie 100km/h na godziene na trasie to chyba za wiele :(
sawickil
 
Posty: 56
Dołączył(a): poniedziałek, 2 czerwca 2008, 21:41
Lokalizacja: net
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez thebartol » poniedziałek, 1 grudnia 2008, 10:31

A to spalanie to jest rzeczywiste, czy tylko tak komputer wskazuje?
Ja takie wskazania miałem po przekroczeniu 30tys km, jak kluczyk serwisowy się zapalił, do tego autko strasznie słabe się zrobiło. Po podpięciu do kompa w serwisie wszystko wróciło do normy.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez damianx » wtorek, 2 grudnia 2008, 15:01

Bo to jest tzw tryb awaryjny,komp nie pobiera danych z czujników tylko pracuje na danych domyślnych aby tylko dojechać do serwisu.(Ale może się mylę)
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Problem z silnikiem 13 MultiJet

Postprzez GoodMusicForever » sobota, 8 sierpnia 2009, 18:12

Witam

Mam taki problem ze niewiem gdzie podłaczyc wezyk od paliwa znajdujacy sie na dole miedzy gaznikami.Ten wyzej jest połoczony z kranikiem a ten na dole???Nie mam zeilonego pojecia.Prosze o pomoc

Pozdrawiam
GoodMusicForever
 

Re: Problem z silnikiem 1,3 MultiJet

Postprzez thebartol » poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 08:42

W Multijet? Jakie gaźniki i jaki kranik? Wrzuć może fotę.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Powrót do Mechanika Fiata 500

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


cron
Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon