zmiana oleju - doradźcie

Masz problem z silnikiem, hamulcami czy zawieszeniem Fiata 500? Tutaj znajdziesz pomoc

zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » wtorek, 6 marca 2012, 18:48

Dziwna sprawa z naszymi serwisami, gość od którego kupiłem 500-tke serwisował go w Toruniu i tam też przy przebiegu 40 tys km zalali mu silnik selenię 5w40 WR, a według instrukcji należy stosować w tym dieslu selenie 5w30 pure energy bo ma jakieś ekstrasy chroniące DPF-a i inne pierdoły. Mam dylemat czy nie lepiej powrócić do 5w30 zalecanego przez producenta w instrukcji obsługi czy dalej zalewać 5w40 ? Kupiłem już oba oleje, dzisiaj dzwoniłem do dwóch losowych serwisów kontrolnie i ci także sugerowali powrót - co Wy na to?
Jeszcze jedno czy oleje o takich specyfikacjach można mieszać?

pozdrawiam Damian
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel


Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez milo222 » niedziela, 11 marca 2012, 14:13

nie powinno się mieszać olejów o różnych specyfikacjach.

Co do zmiany oleju to wszystko zależy od rodzajów oleju oraz od tego jak długo danym olejem był zalewany silnik. Jedna z głównych zasad jest taka, iż nie powinno się zmieniać lepkości oleju jeżeli z silnikiem się nic nie dzieje - teoretycznie oba te oleje są podobne więc raczej nie powinno się nic zdarzyć przy zmianie jednak jeżeli nic się nie dzieje to czy jest sens ryzykować ??? dużo przejechała już 500 na tym oleju ???
milo222
 
Posty: 33
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 18:59
Lokalizacja: Poznań
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » niedziela, 11 marca 2012, 19:34

na 5w40 przejechane 8 tys km, po zasięgnięciu info w serwisach wrócę do standardu 5w30
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez milo222 » poniedziaÅ‚ek, 12 marca 2012, 00:13

czyli niewiele - pytanie po co wlali taki? kontroluj tylko czy nie ubywa oleju za szybko po zmianie albo czy nie poci się silnik - nie powinien ale lepiej dmuchać na zimne - Powodzenia
milo222
 
Posty: 33
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 18:59
Lokalizacja: Poznań
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » poniedziaÅ‚ek, 12 marca 2012, 10:56

oleju nie bierze - aczkolwiek ja nigdy nie odwiedzę serwisu - dziadostwo nabijane. Kompletny brak kompetencji, wymieniają klocki a nie widzą że całkowity brak zbieżności bo opony od wewnątrz zjedzone. Dodatkowo leją olej jaki maja pod ręką nie stosując się do książki serwisowej. Wolę "Janka" w mojej wsi który kasuje 2 x mniej a i robota idzie szybko bo jemu nie płacą za roboczo godziny.
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez milo222 » poniedziaÅ‚ek, 12 marca 2012, 18:24

jeżeli nie masz już gwarancji to się zgodzę jednak przy sprzedaży kupując bardzo lubią książki serwisowe z pięknymi pieczątkami - ja serwisuje zawsze w sprawdzonych zakładach aczkolwiek oleje itp kupuje sam

wszystkie oleje sÄ… ok ale nic nie zastÄ…pi Motula :mrgreen: leje w audi leje w 500 i leje w quadzie - wszystkie chodzÄ… jak w zegarku
milo222
 
Posty: 33
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 18:59
Lokalizacja: Poznań
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez natter » poniedziaÅ‚ek, 12 marca 2012, 20:02

Ważne, żeby oleje były dobrej klasy. A czy 5W30 czy 5W40 to mało istotne przy benzynie, przy dieslu już ma to większe znaczenie. Ważne, żeby nie wierzyć w instrukjcje serwisowe, które są ch..ja warte, ale wymieniać olej co 10 do 15 tyś km.
natter
 
Posty: 63
Dołączył(a): środa, 18 lutego 2009, 19:54
Lokalizacja: Polska
Samochód: Szary
Pojemność silnika:: 1.6
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » poniedziaÅ‚ek, 12 marca 2012, 23:54

chce wrócić do 5w30 gdyż ma tam jakieś pierdoły pomagające oczyszczać nieszczęsnego dpf-a, fakt motul jest dobry sam go stosuje w 2,0 tdi i mniej schodzi niż castrola txt którego lałem przedtem a katuje leona ostro, mając kiedys grizlaka 700 załem castrola i musiałem co 300 km dolać 200 ml.
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez milo222 » wtorek, 13 marca 2012, 00:42

he he świat mały mój też grizzly :Q

przyznam się że odnośnie dpf się nie wypowiadam ale jeżeli rzeczywiście oczyszcza to lepiej wrócić bo to co się dzieje z tymi dpf to jakaś porażka i to do tego przecież w wielu markach
milo222
 
Posty: 33
Dołączył(a): wtorek, 27 grudnia 2011, 18:59
Lokalizacja: Poznań
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez 2fast » piÄ…tek, 30 marca 2012, 09:18

Co do oleju to ja na twoim miejscu zadzwonił bym do FAP i powiedział że ktoś w serwisie wlał zły olej.
Ma do zasadnicze znaczenie przy DPF-ach. Silnik 1.3 Mj jest na tyle wrażliwym silnikiem że bywało tak że przy testach na innych olejach pękały wałki rozrządu i nie muszę pisać co się działo - przykładem może być opel który montuje silniki 1.3 i bardzo często zdarza się że wałki pękają. Klienci przyjeżdzają a serwis rozkłada ręce zwalając na to że silnik jest Fiatowski..... A wystarczyłoby zmienić olej na zgodny ze specyfikacją. Jeśli ktoś pisze aby wlewać taki olej a nie inny to musi mieć w tym jakiś cel - nie zawsze marketingowy.
Fabryki prowadzą testy na różnych olejach i zawsze wybierają olej optymalny. Co do DPF polecam artykuł z "nowoczesnego warsztatu" gdzie opisana jest jego eksploatacja i najczęstsze problemy.
Na twoje pytanie odpowiem krótko - Selenia WR 5W 30 PE i nie będzie późniejszych problemów z DPF ...
Tym bardziej, że degradacje oleju wskazuje centralka silnika która ma pewne parametry oleju zadane fabrycznie
2fast
 
Posty: 30
Dołączył(a): piątek, 23 kwietnia 2010, 14:37
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » sobota, 31 marca 2012, 18:39

tak też zrobiłem - wróciłem do zaleconego 5w30, mam nadzieje ze te 10 tys przejechane na 5w40 nie wpłynie zasadniczo na dpf i silnik
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez 2fast » wtorek, 3 kwietnia 2012, 10:49

damcar napisał(a):tak też zrobiłem - wróciłem do zaleconego 5w30, mam nadzieje ze te 10 tys przejechane na 5w40 nie wpłynie zasadniczo na dpf i silnik


Raczej nie powinno przy DPF trzeba dbać o EGR ponieważ jeśli będzie niesprawny to filtr leci w mgnieniu oka. Ja profilaktycznie przy każdym przeglądzie co 20 tyś czyszczę go aby nie mieć problemów z zacinającym się EGR.

Pozdrawiam
i życzę miłego eksploatowania 500.
2fast
 
Posty: 30
Dołączył(a): piątek, 23 kwietnia 2010, 14:37
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez damcar » Å›roda, 4 kwietnia 2012, 18:57

dziekuje za info - czyli sugerujesz przeczyszczenie egr-a?
damcar
 
Posty: 79
Dołączył(a): środa, 22 lutego 2012, 22:22
Lokalizacja: Kamień Pomorski/Gryfice
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1,3 jtd 75 ps
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez 2fast » wtorek, 10 kwietnia 2012, 21:41

damcar napisał(a):dziekuje za info - czyli sugerujesz przeczyszczenie egr-a?


Oczywiście przy tym przebiegu trzeba sadze z niego ładnie umyć i rozruszać trzpienia ewentualnie. Na pewno nie zaszkodzi a przedłuży jego żywotność :-)
2fast
 
Posty: 30
Dołączył(a): piątek, 23 kwietnia 2010, 14:37
Lokalizacja: Krosno
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: zmiana oleju - doradźcie

Postprzez kkrzys500 » piÄ…tek, 13 kwietnia 2012, 12:02

Może jakieś wskazówki jak dostać się do EGR !>?
kkrzys500
 
Posty: 75
Dołączył(a): poniedziałek, 16 stycznia 2012, 13:46
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Następna strona

Powrót do Mechanika Fiata 500

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon