Felgi

Masz problem z silnikiem, hamulcami czy zawieszeniem Fiata 500? Tutaj znajdziesz pomoc

Felgi

Postprzez thebartol » poniedziaÅ‚ek, 3 listopada 2008, 11:51

Idzie zima, więc trzeba poważnie się zastanowić nad oponami zimowymi. Serwisy Fiata mają "promocję" opon wraz z kołami stalowymi. Wiadomo na zimę lepiej oszczędzać alufelgi. Tylko ta promocja mnie nie zachwyciła, koszt felg stalowych 15" wynosi 276 PLN a koszt opon 185/55 15 Fulda Montero2 300 PLN :(. Czyli Fiat za stalowe koła liczy jak za nowe alufelgi, cena opony jest o około 100zł wyższa niż w sklepach ;).

W fiaciku mam aluchy 6Jx15H2-ET35, felgi stalowe do niego to 6Jx15H2-ET40.
Rozstaw śrub: 4x98mm, średnica centrująca CH58mm.

Dane obręczy do konkretnych wersji w instrukcji obsługi na str. 156.

Troszkę teori o kołach:

Felgę charakteryzuje kilka oznaczeń. Dla przykładu felga o oznaczeniu 6Jx15 oznacza felgę o szerokości 6" i średnicy 15"

Oprócz tych podstawowych parametrów felgę cechuje również otwór centrujący a w zasadzie jego wielkość (podawana w milimetrach). Stanowi go kołnierz piasty. Niemniej jednak gdy interesująca nas felga posiada ten otwór większy od kołnierza znajdującego się na piaście istnieje możliwość jej montażu. Wykorzystujemy do tego pierścienie centrujące (wykonane z tworzyw sztucznych bądź z aluminium).

Bardzo ważne znaczenie pełni również ET czyli odsadzenie felgi. Jest to odległość wyrażona w milimetrach pomiędzy osią symetrii felgi a płaszczyzną przylegania felgi do piasty. ET występuje zazwyczaj w postaci liczb dodatnich ale zdarzają się felgi z ET ujemnym. Odsadzenie felgi możemy zwiększyć stosując tuleje dystansowe. Felga posiadająca mniejszą wartość ET zwiększa rozstaw kół zwiększając tym samym rant felgi. ET dobieramy odpowiednio wraz z szerokością felgi tak by koła nie wystawały poza obrys pojazdu ;-)

Od połowy szerokości felgi (uprzednio przeliczonej na mm) odejmując wartość ET otrzymamy odległość ile felga będzie odsunięta na zewnątrz auta licząc od piasty.

Kolejnym czynnikiem argumentującym dobór felg oraz ich głębokości osadzenia jest posiadany rodzaj zawieszenia. Miękkie i niskie zawieszenie powoduje obcieranie opon o nadkola.
Zbyt szeroka felga może również obcierać przy maksymalnym skręcie.

[center]Obrazek [/center]

Po poszukiwaniach kółek znalazłem pasujące od aut:
Fiat: Idea/500, Stilo, Marea, Bravo, Brava, Panda, Multipla, Punto do 2005-09, Croma do 1996-12.
Nowe Punto mają już roztaw 4X100mm, niektóre stalówki mają offset ET45mm i koło wchodzi głębiej o 10mm a roztaw zmniejsza się o 20mm, nie wiem czy nie będzie to problemem na dziurawych zakrętach, ale raczej 10 mm to dosyć mało.

Pasują także od Lancia Ypsylon, Lybra i niektóre od Alfy.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Re: Felgi

Postprzez Marcinosik » wtorek, 4 listopada 2008, 21:05

Jeśli ktoś jeździ tylko po mieście to lepiej nie zmieniać opon na zimowe bo będzie jeszcze gorzej. Kiedyś czytałem porównanie drogi hamowania na nawierzchni suchej w różnych temperaturach dla opon letnich i zimowych i letnim to lepiej wychodziło.
Zimówki są dobre na śnieg i breje i nic więcej.
Marcinosik
 
Posty: 247
Dołączył(a): sobota, 1 marca 2008, 19:22
Lokalizacja: Warszawa
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Felgi

Postprzez damianx » wtorek, 4 listopada 2008, 22:53

A w sytuacji jak w miescie w nocy będzie zamieć i jeszcze nie zdążą odsnieżyc lub posypać to co wtedy zrobisz na letnich ??.
Mam akurat takiego sąsiada który cały rok na letnich pomyka i rano ja wyjeżdzam w minutę a on 15 minut,czasami to nawet nie jest w stanie z miejsca postoju ruszyć tylko kołami mieli.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Felgi

Postprzez thebartol » wtorek, 4 listopada 2008, 23:17

Marcinosik napisał(a):Jeśli ktoś jeździ tylko po mieście to lepiej nie zmieniać opon na zimowe

Tu się nie zgodzę, zazwyczaj wyjeżdżam do roboty szybciej niż drogowcy ;). A już nocami potrafi tak wymrozić, że z rana drogi miejscami pokryte są warstewką lodu.
Co do drogi hamowania na suchym to letnie mają przewagę w dodatnich temperaturach, no i przeważają podczas hamowania w kałużach, bo bieżnik lepiej wodę odprowadza.
Avatar użytkownika
thebartol
 
Posty: 434
Dołączył(a): poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:11
Lokalizacja: Trzebiatów
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.4
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Felgi

Postprzez Qnisko » niedziela, 9 marca 2014, 22:48

Apropos felg, właśnie zauważyłem że 18" się mieści w F500 ;)
https://twitter.com/WheelmaniaAlloy/sta ... 28/photo/1

Obrazek
Avatar użytkownika
Qnisko
 
Posty: 309
Dołączył(a): niedziela, 3 czerwca 2012, 11:50
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Fiacik 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna+LPG

Re: Felgi

Postprzez Roswell » sobota, 15 marca 2014, 12:33

Tylko że tam opony nie ma :mrgreen:
Roswell
 
Posty: 65
Dołączył(a): sobota, 13 lipca 2013, 14:02
Lokalizacja: Ustroń
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 0.9T + 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna+LPG


Powrót do Mechanika Fiata 500

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon