Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Masz problem z silnikiem, hamulcami czy zawieszeniem Fiata 500? Tutaj znajdziesz pomoc

Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez kolczasty » wtorek, 12 lipca 2011, 19:07

Witam wszystkich serdecznie.
Od jakichs dwoch tygodni silnik mojego Pimpka jakos dziwie pracuje jak jest zimny. Gdy rano go odpalam wyraznie slychac spod maski jakies takie tyrkotanie. Czasem jest rytmiczne a czasem troche potyrka, przestaje, znowu potyrka i tak w kolko. Jak sie rozgrzeje tego dzwieku juz nie ma. Autko ma przejechane 63 tysiace, ma za soba dwa przeglady. Na ostatnim wymieniono swiece. Ostatnio dolalem tez troszke oleju tak, zeby bylo prawie max. Czy to mozliwe, zeby zawory halasowaly? Czy w tym silniku w ogole reguluje sie luz zaworowy czy jest on automatycznie kasowany?

Z gory dzieki za odpowiedz,
pozdrawiam,
JK
Avatar użytkownika
kolczasty
 
Posty: 112
Dołączył(a): wtorek, 17 lutego 2009, 15:55
Lokalizacja: Hażlach
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » środa, 13 lipca 2011, 09:14

W tym silniku regulację zaworów realizujesz tak jak w każdym std silniku fire fiata poprzez płytki ,o odpowiedniej grubości pasującej do aktualnego luzu.

ZTCP to przy tym przebiegu powinni już chyba zrobić kontrolę luzu,i ewentualnie skorygować.

Otwórz rano maskę, odpal silnik i posłuchaj skąd dochodzą odgłosy,może coś się poluzowało.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez kolczasty » środa, 13 lipca 2011, 10:45

damianx napisał(a):Otwórz rano maskę, odpal silnik i posłuchaj skąd dochodzą odgłosy,może coś się poluzowało.

Tez myslalem, ze moze sie cos poluzowalo ale nie. Dzwiek jest tylko na zimnym silniku, pozniej ustaje. Na moj gust dzwiek dochodzi z tylu silnika w okolicy kolektora dolotowego. Po pracy bedziemy sprawdzac z kolega, ktory conieco wie o silnikach.
Avatar użytkownika
kolczasty
 
Posty: 112
Dołączył(a): wtorek, 17 lutego 2009, 15:55
Lokalizacja: Hażlach
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » środa, 13 lipca 2011, 12:30

w tamtym miejscu to nie bardzo ma co tyrkotać ,chyba że to sama przepustnica ,robi jakąś adaptację i tak terkocze.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez kolczasty » środa, 13 lipca 2011, 14:24

damianx napisał(a):w tamtym miejscu to nie bardzo ma co tyrkotać ,chyba że to sama przepustnica ,robi jakąś adaptację i tak terkocze.

Po ogledzinach wyszlo, ze to raczej z okolic kolektora wydechowego wydobywa sie ten dzwiek. Wyrazny terkot slyszalny przy lekkim przegazowaniu. Kiedys w duzym fiacie wywialo mi uszczelke pod kolktorem wydechowym - obecny dzwiek jest bardzo do niego podobny z tym, ze nie tak intensywny.
Avatar użytkownika
kolczasty
 
Posty: 112
Dołączył(a): wtorek, 17 lutego 2009, 15:55
Lokalizacja: Hażlach
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » środa, 13 lipca 2011, 21:28

jest to logiczne ,że na zimnym słychać a na ciepłym już nie,z racji rozszerzania się kolektora i uszczelnieniu.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez kolczasty » środa, 25 stycznia 2012, 21:08

Jak narazie dziweki ustaly. Nie zglaszalem tego na serwisie ale jak pojade spawac lapy od recznego to wspomne o tym.
Avatar użytkownika
kolczasty
 
Posty: 112
Dołączył(a): wtorek, 17 lutego 2009, 15:55
Lokalizacja: Hażlach
Samochód: 500
Pojemność silnika:: 1.2
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez ceiwo » środa, 10 października 2012, 23:23

damianx napisał(a):W tym silniku regulację zaworów realizujesz tak jak w każdym std silniku fire fiata poprzez płytki ,o odpowiedniej grubości pasującej do aktualnego luzu.

ZTCP to przy tym przebiegu powinni już chyba zrobić kontrolę luzu,i ewentualnie skorygować.

Otwórz rano maskę, odpal silnik i posłuchaj skąd dochodzą odgłosy,może coś się poluzowało.

Jestem tu nowy więc od razu nie chciałbym się wymądrzać ale luz zaworów we wszystkich silnikach FIATA 500 regulowany jest poprzez popychacze hydrauliczne pzdr. ;)
ceiwo
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 10 października 2012, 23:06
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » piątek, 12 października 2012, 16:40

Głowica cylindrów jest typu monolitycznego ze stopu aluminium. Dwa zawory na cylinder są montowane w odpowiednich prowadnicach i sterowane wałkiem krzywkowym poprzez popychacze mechaniczne szklankowe i elementy grubościowe regulacyjne.

za elearn fiata opis budowy głowicy fiata 500 z silnikiem 1.2 ...........


jak nie wiesz to pytaj....."nowy" :mrgreen:
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez ceiwo » sobota, 13 października 2012, 01:06

damianx napisał(a):Głowica cylindrów jest typu monolitycznego ze stopu aluminium. Dwa zawory na cylinder są montowane w odpowiednich prowadnicach i sterowane wałkiem krzywkowym poprzez popychacze mechaniczne szklankowe i elementy grubościowe regulacyjne.

za elearn fiata opis budowy głowicy fiata 500 z silnikiem 1.2 ...........


jak nie wiesz to pytaj....."nowy" :mrgreen:

Kolego ja nie muszę się pytać bo ja to wiem mylisz pojęcia i upierasz się w swojej niewiedzy te silniczki znam naprawdę wyśmienicie więc jak chcesz na ich temat się dowiedzieć to pytaj a nie wprowadzaj ludzi w błąd.A niedowiarków odsyłam do instrukcji zamieszczonej na tym forum...URUCHAMIANIE SILNIKA STR 87... cytat "W pierwszych sekundach funkcjonowania, zwłaszcza po długim postoju samochodu, może wydawać się że poziom głośności silnika jest większy. Jest to zjawisko, które niezakłóca jego funkcjonowania i sprawności I jest charakterystyczne dla POPYCHACZY HYDRAULICZNYCH : wprowadzonych w układzie rozrządu w silniku benzynowym w Waszym samochodzie" :lol:
aby ograniczyć interwencje obsługowe.
ceiwo
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 10 października 2012, 23:06
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » sobota, 13 października 2012, 19:42

Nie chcę cie ośmieszyć ,ale zmieniałem wałek rozrządu w tym silniku i niestety są płytki. :idea:

więc głowicę tego silnika znam na wylot.

widziałes kiedys klawiaturę do popychaczy hydraulicznych ?

ale skoro nawet nie znasz programu ELearn Fiata to o czym my tu rozmawiamy.

a tu głowiczka z 1.2 bez dekla ,pokaż mi tam regulacje hydrauliczną.

http://allegro.pl/fiat-500-grande-punto ... 81651.html

a ty przykład płytki popychacza z epera(znasz ten program ?)

nr 71754589 PŁYTKA POPYCHACZA SP.1,990-2,015 cena ok 8 zł.

i druga inna grubośc:

55223702 PŁYTKA POPYCHACZA SP.2,095-2,120 też ok 8zł.

a tych różnych grubości jest z 40 szt


uffff jak ja lubię takich znafców ha ha ha ha ha ha
idz może na piwo z kolegami a nie "piepszysz" głupoty,a nuż jeszcze Ci ktoś uwierzy. 8-)


a tu specjalnie dla Ciebie zdjęcie sterowania zaworami w silniku 1.2

Obrazek
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » poniedziałek, 3 grudnia 2012, 17:10

Tak żeby wszyscy na forum nie popełniali błędów uściślę....


w silniku sa dwa(są jeszcze inne wydumki ale nas nie interesują) rodzaje mechanizmów służących do regulacji luzu zaworowego oba mozna powiedzieć że hydrauliczne(ale bez cisnienia olejowego) bo jakby nie patrzeć potrzebuja oleju do pracy:

1 "ręcznie" bo trzeba to kontrolowac i ewentualnie wymienić zużyte elementy, czyli jak w przypadku silnika 1.2 poprzez płytki i szkalanki(bez dobrego smarowania się zatra po jakimś czasie)

2 "automatycznie" czyli poprzez układ dzwigienek(tzw klawiatura) które to naciskaja popychacze zaworowe ,tez potrzebuję to dobrego smarowania i dobrego oleju ,ale w przeciwieństwie do rozwiązania pierwszego praktycznie nie wymaga uwagi.

i to miał fiat na myśli pisząc instrukcję obsługi zacytowaną wyżej,a że instrukcja jest dla wszystkich więc jest ogólnikowa i pozbawiona spraw czystko technicznych aby nawet laik zrozumiał.

Jest też możliwe że zacytowny fragment pochodzi od najnowszego wynalazku fiata czyli Multi oraz Twin Air i tam rzeczywiscie mamy prawdziwą "hydraulikę" czyli cisnienie oleju steruje otwieraniem zaworów ,bo przepustnicy tam nie ma.

Co nie zmienia faktu że w tym temacie rozmawiamy o innym silniku.

End of topic z mojej strony.
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez ceiwo » środa, 12 grudnia 2012, 23:03

damianx napisał(a):Nie chcę cie ośmieszyć ,ale zmieniałem wałek rozrządu w tym silniku i niestety są płytki. :idea:

więc głowicę tego silnika znam na wylot.

widziałes kiedys klawiaturę do popychaczy hydraulicznych ?

ale skoro nawet nie znasz programu ELearn Fiata to o czym my tu rozmawiamy.

a tu głowiczka z 1.2 bez dekla ,pokaż mi tam regulacje hydrauliczną.

http://allegro.pl/fiat-500-grande-punto ... 81651.html

a ty przykład płytki popychacza z epera(znasz ten program ?)

nr 71754589 PŁYTKA POPYCHACZA SP.1,990-2,015 cena ok 8 zł.

i druga inna grubośc:

55223702 PŁYTKA POPYCHACZA SP.2,095-2,120 też ok 8zł.

a tych różnych grubości jest z 40 szt


uffff jak ja lubię takich znafców ha ha ha ha ha ha
idz może na piwo z kolegami a nie "piepszysz" głupoty,a nuż jeszcze Ci ktoś uwierzy. 8-)


a tu specjalnie dla Ciebie zdjęcie sterowania zaworami w silniku 1.2

Obrazek

No nie ten znowu swoje człowieku do kogo ty te teksty piszesz nie masz kompletnie pojęcia w danym temacie a zabierasz głos jak już pisałem wszystkie silniki Fiata 500 mają regulacje hydrauliczną ,stare motory miały poprzez płytki regulacje ale już produkowane np w Polsce seicento także miało hydrauliczną .... :evil: :evil:
ceiwo
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa, 10 października 2012, 23:06
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez damianx » wtorek, 18 grudnia 2012, 00:18

bardzo prosze o zamknięcie wątku ,bo mam tego kolesia dośc z jego głupotami.
nie usmiecha mi się odpowiadac na bzdury piętnastolatka juz więcej.


podlinkuje ten wątek na centomanii i na autokąciku niech sie koledzy pośmieją bo ja juz nie daje rady.

skąd sie tacy biora,załączyłem mu obraz z układem regulacji 1,2 a ten swoje :roll:
Avatar użytkownika
damianx
 
Posty: 1178
Dołączył(a): wtorek, 15 kwietnia 2008, 23:07
Lokalizacja: Mexico
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika:: 1400
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: Silnik 1.2 - dziwne dzwieki

Postprzez leon » niedziela, 23 grudnia 2012, 18:20

Dawno się tutaj nie wypowiadałem,ale teraz coś dodam od siebie ,w kwestii regulacji zaworów w tym modelu silnika obaj macie rację,w starszych modelach pięćsetek montowany był silnik z regulacją mechaniczną w nowszych jest już bodajże hydrauliczne.Będąc kiedyś w salonie Fiata oglądałem ulotkę z opisem specyfikacji silnika 1,2 w najnowszej Pandzie i bardzo mnie zdziwiło gdy przeczytałem że silnik 1,2 ma regulację hydrauliczną,czyli inżynierowie Fiata poszli po rozum do głowy i przeprojektowali co nie co w tym silniku.Nie wiem po co ta wasza kłótnia i napinanie mięśni skoro można było iść do salonu i zapytać się kogoś.
leon
 
Posty: 125
Dołączył(a): czwartek, 14 października 2010, 18:38
Lokalizacja: pszczyna
Samochód:
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa::

Następna strona

Powrót do Mechanika Fiata 500

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon