1,3 75KM DPF

Masz problem z silnikiem, hamulcami czy zawieszeniem Fiata 500? Tutaj znajdziesz pomoc

1,3 75KM DPF

Postprzez pacholekck » poniedziaÅ‚ek, 4 grudnia 2017, 15:03

Cześć, kupiłem białego Fiata 500 z 2009r. z silnikiem 1,3 75KM. Auto ma problem z brakiem mocy, a z rury wydechowej praktycznie nie wydobywają się spaliny. Niestety dostęp do auta będę miał dopiero na święta i wtedy będę miał tylko kilka dni, żeby je naprawić, dlatego zakładam ten temat już teraz. Nie miałem możliwości przejechać się Fiacikiem, ani nawet podłączenia go pod komputer. Samochód jest z Francji.

Objawy wyglądają na zapchany filtr DPF i teraz kilka pytań.
1. Czy w tych silnikach w każdej wersji jest DPF?
2. Czy zapchanie filtra jest sygnalizowane jakÄ…Å› kontrolkÄ… na desce?
3. Czy mogę odkręcić cały wydech tuż przed filtrem DPF, bez odłączania żadnych czujników/sond, żeby sprawdzić, czy wtedy auto będzie normalnie wchodzić na obroty i "puszczać dymek" w miejscu odkręcenia wydechu? W ten sposób chciałbym potwierdzić, że to DPF.
4. Wiem, że teraz to trochę jak wróżenie z fusów, ale jeśli to nie DPF to macie pomysł co jeszcze może być przyczyną? Może EGR? Gdzie się znajduje i jak się do niego dostać, żeby wyczyścić?

Z góry dziękuję za pomoc.
pacholekck
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:10
Samochód: Fiat 500 1,3 2009r.
Pojemność silnika:: 1,3
Rodzaj paliwa:: Diesel


Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez SÅ‚owik » wtorek, 5 grudnia 2017, 14:14

Z tego co wiem, to w wersji 75KM nie ma DPF. Występował on dopiero w wersji 95KM od 2009r. Przyczyny braku mocy musisz więc szukać raczej gdzie indziej. Bez podłączenia kompa na początek się nie obejdzie. Auto normalnie odpala?
SÅ‚owik
 
Posty: 27
Dołączył(a): piątek, 6 października 2017, 16:27
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez pacholekck » wtorek, 5 grudnia 2017, 16:07

Dzięki za odpowiedź. Tak auto odpala. Co do DPF sugerowałem się tym zdaniem: "Pamiętajcie o tym, że wiele aut w wersji 75 KM (zwłaszcza te sprowadzone z Zachodu) i wszystkie odmiany 95-konne mają na pokładzie filtr DPF." z tego artykułu:
http://www.auto-swiat.pl/uzywane/czy-wa ... -500/z4jhp
pacholekck
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:10
Samochód: Fiat 500 1,3 2009r.
Pojemność silnika:: 1,3
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez SÅ‚owik » Å›roda, 6 grudnia 2017, 12:15

Jeśli nie masz dostępu do auta żeby wejść pod niego i sprawdzić czy jest DPF to zadzwoń do ASO i powinni ci powiedzieć po VINie czy go posiadasz. Oprócz tego jakby był zapchany to powinna świecić się kontrolka od DPF.
SÅ‚owik
 
Posty: 27
Dołączył(a): piątek, 6 października 2017, 16:27
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez pacholekck » poniedziaÅ‚ek, 5 lutego 2018, 10:29

Pojawiła się jeszcze jedna kwestia, której nie jestem pewien i chciałbym się poradzić.
Po kupnie samochodu, na desce pokazywał, że filtr DPF jest niedrożny. Spaliny w ogóle nie wydostawały się z wydechu, a auto gasło. Wyjąłem filtr, był faktycznie bardzo zapchany, więc zrobiłem mu płukankę w specjalnym płynie, a następnie przelałem przez niego setki litrów wody, również myjką ciśnieniową. Początkowo woda ledwo leciała i była czarna. Na koniec przelatywała swobodnie, w obie strony i była praktycznie przeźroczysta.

Po wszystkim, po rozwiązaniu problemu z elektroniką, na desce ciągle był komunikat o niedrożnym filtrze i świeciła kontrolka wypalania filtra. Komputer pokazywał zapchanie na poziomie 240%. Przegoniłem auto przez 30min na obrotach 3,5-4,5 tysiąca, kontrolka wypalania ciągle świeciła. Auto miało moc, jechało normalnie, ale za mną była chmura dymu. Na postoju na luzie to samo. Zgasiłem silnik, sprawdziłem kompa i zatkanie spadło do 190%. Jeździłem nim tak przez cały weekend, głównie po mieście, filtr ciągle się wypalał i wszystko byłoby ok, gdyby nie to kopcenie. Za mną jest normalnie biało i nic nie widać. Ludzie mrugają długimi. Tak czy inaczej wczoraj robiłem trasę Kielce-Kraków, zatrzymałem się po drodze w Jędrzejowie i w tym momencie zgasła kontrolka wypalania filtra. Podłączam kompa i zatkanie wynosi 94%. Znikł komunikat o niedrożnym filtrze. Auto przestało kopcić. Wszystko ok, ale po parunastu kilometrach znów włączyło się wypalanie. Znów kopcenie. Zatkanie 105%. Po kilkunastu kilometrach wyłączyło się i auto znów nie kopci. Dzisiaj w drodze do pracy włączyło się znowu.
Moje pytania:
1. To raczej nie normalne, że podczas wypalania DPF auto tak strasznie kopci? Co może być przyczyną?
2. Czemu filtr nie wypala się dłużej tylko do 90 kilku procent zatkania i zaraz znów się wypala?
3. Może powinienem zrobić wypalanie komputerem na postoju? Czy to pomoże? Czy to prawda, że wtedy musze wymienić olej? Trochę mi szkoda, bo na tym przejechałem 200km :P

Dzięki za pomoc.
pacholekck
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:10
Samochód: Fiat 500 1,3 2009r.
Pojemność silnika:: 1,3
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez SÅ‚owik » poniedziaÅ‚ek, 5 lutego 2018, 13:22

Ile auto ma przejechane? Może dpf jest już tak zużyty, że wymaga wymiany. Jeśli był tak zawalony to samo czyszczenie może nie pomóc. Czy po oczyszczeniu podłączałeś go pod kompa? Może wystarczy wykasować błąd który złapał przed czyszczeniem filtra.
SÅ‚owik
 
Posty: 27
Dołączył(a): piątek, 6 października 2017, 16:27
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa:: Benzyna

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez pacholekck » poniedziaÅ‚ek, 5 lutego 2018, 16:40

133tys przejechane.
Nie kasowałem, ale błędu nie ma. Wiem, że powinno się chyba wbić w komputer fakt wymiany/czyszczenia filtra, ale mój program nie ma takiej opcji (jakiś program Delphi). Pewnie przydałoby się coś dedykowanego dla Fiata. Ktoś w okolicach Kielc lub Krakowa może mógłby pomóc?
pacholekck
 
Posty: 5
Dołączył(a): poniedziałek, 4 grudnia 2017, 13:10
Samochód: Fiat 500 1,3 2009r.
Pojemność silnika:: 1,3
Rodzaj paliwa:: Diesel

Re: 1,3 75KM DPF

Postprzez SÅ‚owik » wtorek, 6 lutego 2018, 13:05

Może oddaj filtr do profesjonalnej regeneracji. Poczytaj sobie: https://archiwum.allegro.pl/oferta/rege ... 73291.html
SÅ‚owik
 
Posty: 27
Dołączył(a): piątek, 6 października 2017, 16:27
Samochód: Abarth 595
Pojemność silnika::
Rodzaj paliwa:: Benzyna


Powrót do Mechanika Fiata 500

Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Warszawa SUSHI Dowóz Dostawa | SUSHI Warszawa Ochota Restauracja | Kurs Prawo Jazdy Katowice | Kwiaciarnia Katowice Rajski Ptak | Sushi Pruszków | Tworzenie stron Internetowych | TBS Katowice Osiedle Bulwary Rawy | Fryzjer Katowice | Autokasacja Warszawa SKUP aut na telefon